Kryminał czy true crime? Jak zbrodnie uruchamiają wyobraźnię

Chociaż klasyczne kryminały wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, to seriale i podcasty o prawdziwych zbrodniach zdobywają coraz większe rzesze fanów. Na czym polega fenomen true crime i dlaczego tak bardzo lubimy się bać?

Odkrywanie tajemnic

Zło towarzyszy nam na każdym kroku, podobnie jak straszne historie. Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani informacjami o krwawych zbrodniach, strzelaninach i tragediach. Strach przed przestępczością znajduje się na równi z fascynacją złem, którą eksperci określają jako całkowicie normalną. Walka dobra ze złem towarzyszy nam bowiem od zawsze.

Tak jak i w przypadku kryminału jest chyba w nas ciekawość i potrzeba dotknięcia ciemnych aspektów życia. Może takiego zmierzenia się z nimi. W przypadku true crime mamy dodatkowo do czynienia z osobami, o których mogliśmy słyszeć. Takimi, które istniały/istnieją naprawdę – co tym bardziej może wzmagać ciekawość co do ich losów - mówi Katarzyna Puzyńska, pisarka, z wykształcenia psycholożka

Jednym z czytających jest Szymon BobrowskiJednym z czytających jest Szymon Bobrowski fot. materiały partnera

Prawdopodobnie każdy jest w stanie przypomnieć sobie morderstwo, którego losy śledziła cała Polska. Naturalne jest, że chcemy poznać sprawcę i zrozumieć motywy jego działania. Podobnie jak w kryminałach, w true crime wciąga nas tajemnica. Sprawy są przerażające, ale próba ich zrozumienia może dawać poczucie lepszego przygotowania w przypadku, gdy zaistnieje zagrożenie. W końcu takie rzeczy dzieją się na co dzień.

Fikcja jest jak sen. Odkładamy książkę, słuchawki, pilota i koszmar się rozpływa. A potem słuchamy wiadomości, i okazuje się, że są rzeczy na ziemi, o których się ani filozofom ani pisarzom nie śniło. O fikcji mawiamy „to nierealne”, „to prawie jak w życiu”. A o rzeczywistości ,”tego by żaden scenarzysta nie wymyślił”. I naprawdę się cieszymy że nie spotkało to nas, ani naszych dzieci. Jeszcze - mówi Mariusz Bonaszewski, aktor i lektor drugiego odcinka nowego sezonu serii audiobooków „Opowiem ci o zbrodni” na Storytel.

Posłuchaj tego, czego nie zobaczysz

Najlepsi autorzy kryminałów po raz drugi sięgnęli po akta szokujących zbrodni, które miały miejsce w Polsce. Wszystko w związku z premierą kolejnej serii „Opowiem ci o zbrodni” - pierwszego projektu łączącego książkę, dokument telewizyjny i serial audio. W najnowszym sezonie usłyszymy wstrząsające historie oparte na faktach z policyjnych i sądowych akt, którym po latach przyjrzeli się Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska.

Olga Bołądź w najnowszej produkcji StorytelOlga Bołądź w najnowszej produkcji Storytel fot. materiały partnera

Wśród poruszanych spraw znalazły się między innymi historia wampira ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs.

Wszystkich autorów zobaczymy na srebrnym ekranie w produkcji telewizji Crime+Investigation Polsat, a jeszcze więcej mrocznych szczegółów będzie można odkryć słuchając rozszerzonej wersji historii w StorytelW serii audiobooków, nagranych na podstawie drugiej części książki „Opowiem ci o zbrodni” usłyszymy Olgę Bołądź, Mariusza Bonaszewskiego, Szymona Bobrowskiego, Przemysława Bluszcza, Adama Ferency, Joannę Koroniewską i Andrzeja Zielińskiego.

Już teraz posłuchaj nowego sezonu „Opowiem ci o zbrodni” na Storytel!