Kryminały, które obudzą Twoją wyobraźnię. "Sherlock Holmes" to u nas topowy tytuł!

Kryminały biją rekordy popularności na całym świecie, także w Polsce. Z najnowszych badań wynika, że to właśnie po ten gatunek literacki sięgamy najchętniej. W ostatnim czasie wzrosło również zainteresowanie audiobookami. Liczba Polaków deklarujących aktywne użytkowanie książek audio to prawie 3 miliony. Dlaczego i w jaki sposób słuchanie kryminałów w wersji audio pobudza wyobraźnię? Wyjaśniamy!

Dlaczego kryminały pobudzają wyobraźnię? 

Nie bez przyczyny kryminał jest gatunkiem literackim, po który sięgamy najczęściej. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze istotna jest specyfika gatunku. Tego typu lektury już od pierwszych stron trzymają w napięciu i "wciągają" tak mocno, że nie chcemy się od nich oderwać. Tajemnice, zagadki i psychologiczne portrety bohaterów pobudzają ciekawość i angażują w rozgrywającą się akcję. Podczas czytania odczuwamy dreszcz emocji i chcemy dowiedzieć się, co będzie dalej. Drugim, niezwykle istotnym powodem popularności kryminałów jest rozrywka intelektualna, jaką zapewnia ten gatunek. W kryminałach ciągle coś się dzieje! Tego rodzaju powieści rozwijają też zdolność logicznego myślenia. Czytając kryminały, sami możemy poczuć się jak detektyw, który rozwiązuje zagadkę.

Borys Szyc jako Sherlock Holmes 

Plakat audiobooka 'Sherlock Holmes'Plakat audiobooka 'Sherlock Holmes' źródło: kultura.gazeta.pl

Seria audiobooków o przygodach Sherlocka Holmesa to wielka gratka dla fanów kryminałów. Popularność książek o londyńskim detektywie nieprzerwanie rośnie. W samej Polsce ma ona rzeszę fanów, nic więc dziwnego, że wiadomość o powstaniu wersji audio tak bardzo ucieszyła wiernych czytelników. Opowiadania o Sherlocku Holmesie dostępne na Storytel to niezwykła interpretacja w wykonaniu znakomitego Borysa Szyca. Aktor wciela się nie tylko rolę tytułowego bohatera opowiadań, ale również w inne postaci stworzone przez sir Arthura Conan Doyle’a: dr Watsona, prof. Moriarty'ego oraz Irenę Adler.

Wszyscy bohaterowie stworzeni przez sir Conan Doyle’a są postaciami z krwi i kości, co bardzo pomogło mi wcielić się w te role. Jestem pod ogromnym wrażeniem aktualności tej literatury, która choć powstawała na przełomie XIX i XX wieku, jest napisana bardzo współcześnie. W pracy nad audiobookami pomogło mi też fizyczne wcielenie się w bohaterów opowiadań podczas sesji zdjęciowej i realizacji wideo. Mam nadzieję, że moja interpretacja pozwoli użytkownikom Storytel odkryć tę klasykę kryminału na nowo.

Polski aktor na potrzeby tego projektu użyczył nie tylko swojego głosu, ale także wizerunku. Powstała również strona internetowa www.sherlockholmes.storytel.com, gdzie można wysłuchać fragmentów produkcji i skorzystać z 30 dni bezpłatnego testowania aplikacji z audiobookami.

Jeśli jesteś fanem kryminałów, a w szczególności książek o przygodach legendarnego Sherlocka Holmesa, to koniecznie sprawdź ich wersję na platformie Storytel. Rozwiązywanie zagadek stanie się dużo łatwiejsze, jeśli sięgniesz po wersję audio. Wyjątkowa interpretacja tego tytułu przez Borysa Szyca pobudzi twoją wyobraźnię i przeniesie cię w świat końca XIX wieku. 

"Listy zza grobu" Remigiusza Mroza, czyta: Marcin Dorociński 

'Listy zza grobu''Listy zza grobu' źródło: audioteka.pl

Remigiusza Mroza chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To współczesny polski autor powieści sensacyjnych, thrillerów prawniczych i kryminałów, a obecnie jeden z najbardziej poczytnych pisarzy w kraju. Jego książki sprzedają się w niewiarygodnej liczbie egzemplarzy. "Listy zza grobu" to najnowsza pozycja, będąca pierwszą częścią kolejnej kryminalnej serii tego autora. Książka opowiada historię dziewczyny, która po dwudziestu dwóch latach od śmierci swojego ojca dostaje od niego tajemniczy list. To wydarzenie otwiera serię innych, które finalnie łączą się w całość. Mróz słynie z niecodziennych rozwiązań i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Z każdą stroną na światło dzienne wychodzą fakty, które rzucają nowe spojrzenie na sprawę. Nie ma mowy o nudzie i monotonii! Powieści pisarza wciągają jak żadne inne. Nigdy nie możemy mieć pewności, co się wydarzy i jak skończy się cała historia. To właśnie te czynniki sprawiają, że tak często sięgamy po książkowe propozycje Mroza. 

Marcin Dorociński to znakomity aktor, którego znamy z takich filmów jak "Róża", "Pod Mocnym Aniołem" czy "Jack Strong". Ma charakterystyczny niski, męski głos, który idealnie pasuje do kryminalnych (i nie tyko!) audiobooków. "Listy zza grobu" czytane przez polskiego aktora nie tylko pobudzą twoją wyobraźnię, ale przeniosą cię też do literackiego świata. Słuchanie tej powieści w wersji audio umili wolne chwile i wypełni twój czas wieczorem.

Powrót słynnego detektywa

Philip Marlowe to jeden z najbardziej znanych prywatnych detektywów. Dokładnie 80 lat temu świat usłyszał o nim po raz pierwszy za sprawą powieści „Głęboki sen” Raymonda Chandlera. Teraz Marlowe przemówi głosem Przemysława Bluszcza w aplikacji Storytel, która specjalnie dla fanów Chandlera przygotowała zupełnie nowe tłumaczenie powieści uznanych za najlepsze kryminały wszech czasów!

Konkurs Storytel

Weź udział w konkursie i wygraj wyjazd do Disneylandu...

...lub spotkanie z polską Mary Poppins!


Pragniesz odkryć magiczny świat Disneya? A może chcesz się spotkać z polską Mary Poppins u siebie w domu? Weź udział w najnowszym konkursie Storytel, daj się porwać wyobraźni i wygraj!

Wystarczą tylko trzy kroki:

1. Odsłuchaj specjalnie przygotowane 3 fragmenty audio i wybierz ten, który najbardziej pobudził twoją wyobraźnię.
2. Zainspiruj się wybraną historią audio i napisz krótkie opowiadanie (max. 600 znaków).
3. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Zabawa trwa do 29 września!


Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz TUTAJ.