Książka czy audiobook? Badania na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii

Audiobooki biją rekordy popularności! Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań coraz częściej odkładają tradycyjne książki na półkę i wybierają ich głosową wersję, dzięki czemu mają możliwość zapoznania się z gorącymi premierami na rynku. Zastanawiasz się, czy audiobooki to dobra alternatywa? Mamy świetną wiadomość! Okazuje się, że słuchanie w takim samym stopniu jak czytanie książek pobudza wyobraźnię i rozwija mózg. Zobacz, co jeszcze zyskasz dzięki audiobookom!

Książka czy audiobook? Badania na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii

W trakcie najnowszego badania Gallant Lab naukowcy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii analizowali mózgi uczestników podczas czytania oraz słuchania serii opowieści z "The Moth Radio Hour". Okazuje się, że w trakcie obu tych czynności stymulowane są te same obszary mózgu, które odpowiadają za funkcje poznawcze i emocjonalne. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Neuroscience". To świetna wiadomość dla miłośników audiobooków, którzy coraz częściej odkładają tradycyjne książki na bok.

Czy audiobooki są lepsze od tradycyjnych książek?

Wszystko wskazuje na to, że słuchanie audiobooków pobudza i rozwija wyobraźnię. Za sprawą lektora słuchacz może wczuć się w sytuację bohatera. Często głosu użyczają również znani aktorzy, których doskonałe interpretacje potrafią zabrać czytelnika w samo centrum rozgrywającej się akcji.

Audiobooki to również ukłon w stronę niewidomych oraz starszych ludzi, którzy miewają problemy ze wzrokiem. Dają im możliwość bycia na bieżąco z wszelkimi nowościami książkowymi, bo często premiera audiobooka pokrywa się z datą prezentacji tradycyjnej książki, a nawet ją wyprzedza! Mogą być świetnym prezentem dla babci lub dziadka, którzy na emeryturze mają więcej czasu wolnego np. na nadrobienie książkowych zaległości. Audiobooki nie męczą wzroku i są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Można słuchać ich wszędzie! Sprawdzą się w trakcie drogi, umilą długi lot lub podróż pociągiem. Audiobooków możesz słuchać na siłowni lub w czasie spaceru czy sprzątania!

Audiobook dla dzieci - wygodny zamiennik książki

Czy audiobooki są lepsze?Czy audiobooki są lepsze? fot. www.shutterstock.com

Audiobooki poleca się również dzieciom. Są dużo lepszą alternatywą spędzenia wolnego czasu niż komputer czy telewizor, a w kryzysowych sytuacjach (nadgodziny czy służbowy wyjazd) mogą zastąpić wieczorne czytanie ulubionej książki przez rodzica. Słuchanie bajek od najmłodszych lat stymuluje dziecięcą wyobraźnię, uczy koncentracji i rozwija poziom empatii. Audiobooki sprawdzą się również w trakcie nauki języków obcych, bo poszerzają zakres słownictwa, uczą poprawnej wymowy kłopotliwych słówek i rozwijają pamięć. Przypadną do gustu również uczniom, którzy nie przepadają za czytaniem szkolnych lektur. Mogą okazać się skutecznym narzędziem do nauki dla osób z zaburzeniami mowy czy dysleksją, być może na stałe zagoszczą w szkołach i będą mogły być używane w ramach zajęć. Audiobooki są łatwo dostępne i nie zajmują dużo miejsca, wystarczy jedynie odpowiednia aplikacja na smartfonie i słuchawki.

Konkurs Storytel

Weź udział w konkursie i wygraj wyjazd do Disneylandu...

...lub spotkanie z polską Mary Poppins!


Pragniesz odkryć magiczny świat Disneya? A może chcesz się spotkać z polską Mary Poppins u siebie w domu? Weź udział w najnowszym konkursie Storytel, daj się porwać wyobraźni i wygraj!

Wystarczą tylko trzy kroki:

1. Odsłuchaj specjalnie przygotowane 3 fragmenty audio i wybierz ten, który najbardziej pobudził twoją wyobraźnię.
2. Zainspiruj się wybraną historią audio i napisz krótkie opowiadanie (max. 600 znaków).
3. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Zabawa trwa do 29 września!


Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz TUTAJ.