Pozwól dziecku fantazjować i pobudź jego wyobraźnię! Pomoże ci w tym ciekawy audiobook

Wyobraźnia, zarówno u dziecka, jak i u dorosłego człowieka, jest często bardzo niedocenianym elementem. Zaniedbywanie prawidłowego rozwoju wyobraźni może prowadzić do problemów w życiu dorosłym. Jak tego uniknąć? Istnieje na to kilka przydatnych sposobów. Pomóż dziecku rozbudzić wyobraźnię!

Czy zdarza ci się wyobrażać różne sytuacje lub fantazjować? Czy często jest to dla ciebie sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości? A może wyobraźnia pomaga ci sprostać wyzwaniom, jakie przynoszą różnego rodzaju sytuacje? Jeśli tak, to teraz wyobraź sobie, że będąc dzieckiem nikt nie nauczył cię wyobraźni i zakazał fantazjować. Zapewne twoje życie wyglądałoby teraz zupełnie inaczej. Badania naukowców i psychologów potwierdzają, że wyobraźnia wpływa na takie umiejętności jak kreatywność czy nawiązywanie kontaktów w społeczeństwie. Właśnie dlatego tak ważne jest pielęgnowanie jej u dziecka. 

Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością nie raz zaobserwowałeś, że twoja pociecha używa wyobraźni. Być może ma zmyślonego przyjaciela, tworzy przygody i scenariusze wydarzeń dla swoich zabawek albo wyobraża sobie, że jest superbohaterem lub jednorożcem. To absolutnie normalne i wręcz zdrowe. Dziecku trzeba pozwolić na taką zabawę.

W szkołach niestety bardzo często zaniedbuje się wyobraźnie i uczy się dzieci dostosowywania do powszechnie przyjętych schematów. Niestandardowe myślenie zazwyczaj spotyka się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji. Właśnie dlatego rodzicie w obawie o dziecko, często znacznie ograniczają dziecięcą wyobraźnię. To duży błąd. Agnieszka Stein, psycholożka i autorka Podcastu Rodzicielskiego w Storytel, opisuje jedną z takich sytuacji w szkole: 

Nie wiem na ile polski system edukacji sprzyja wyobraźni, bo w szkole dziecko ma niestety przede wszystkim odtwarzać to co ma zadane, a nie sobie wyobrażać. Słyszałam o takiej sytuacji, kiedy na lekcji plastyki dziecko narysowało białe fale, bo chciało pokazać wzburzone morze, ale Pani uznała, że to jest nieskończony rysunek

Zamiast krytyki warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, jak ono wyobraża sobie świat, dając mu różne warianty do wyboru. Należy pozwolić mu fantazjować. Dzięki temu pozostanie kreatywne i pewniejsze siebie zarazem. Z czasem z pewnością zderzy się z rzeczywistością i nauczy się prawdziwego obrazu danych rzeczy. Wtedy już od niego zależeć będzie czy nadal pozwoli sobie na wyobraźnię czy znacznie ją ograniczy. Ważne jednak, by w dorosłym życiu człowiek wiedział, że wyobraźnia to nic złego. 

Mary Poppins wracaMary Poppins wraca fot. materiały prasowe

A jak pobudzić wyobraźnię u dziecka? Istnieje na to wiele sposobów. Jednym z nich jest wspólna zabawa w różnego rodzaju gry umysłowe jak na przykład tworzenie historii. Można opracować je samodzielnie albo kupić gotowe gry w sklepie. Jednak najlepszym sposobem pobudzania wyobraźni u dziecka zawsze były i prawdopodobnie będą książki.

Czytanie dziecku to świetny pomysł na naukę korzystania z wyobraźni. Od niedawna popularne stały się także audiobooki dla dzieci, po które chętnie sięgają maluchy już potrafiące czytać. Słuchanie różnych opowieści zachęca do tworzenia w głowie własnych obrazów i fantazjowania. Dziecko przenosi się wtedy w zupełnie inny świat i wyobraża sobie historie, które słyszy. Zastanawiasz się, co jest lepsze - książka czy audiobook? Według psycholożki, Agnieszki Stein obie wersje są dobre: 

Jestem zwolenniczką tego, żeby dzieci miały wybór. I tak jedno dziecko będzie chciało czytać samo, inne będzie wolało posłuchać audiobooka w podróży. (...) Widzę, że jest trochę takie spięcie wśród rodziców, że skoro dziecko już umie czytać, to spotkanie z literaturą powinno następować właśnie w procesie czytania z użyciem oczu, a nie słuchania audiobooka. To skutkuje tym, że rodzice zmuszają dzieci do czytania, a być może w danej sytuacji dziecko mogłoby z przyjemnością słuchać książki, poznawać świat i fascynujące historie w inne formie, równie wartościowej dla jego rozwoju.

Jeśli szukasz ciekawego audiobooka dla swojego dziecka, warto zapoznać się z ofertą platformy Storytel. Wśród najmłodszych bardzo popularna jest seria opowiadań Zofii Staneckiej z Basią w roli głównej. Przygody sympatycznej Basi uczą dziecko, jak zachować się w najróżniejszych sytuacjach w życiu codziennym jak na przykład na zakupach, na basenie czy w podróży. Tytułowa Basia pokazuje jak prosto poradzić sobie nawet w najbardziej stresujących dla dziecka sytuacjach. Opowiadania z tej serii są mądre i przy okazji zabawne. Dziecko będzie zachwycone!

Na starsze dzieci czeka znana na całym świecie niania - Mary Poppins, której przygody w Storytel czyta Magdalena Boczarska. Legendarna guwernantka wkracza do akcji, by wyręczyć zabieganych rodziców i porwać młodych słuchaczy do magicznego świata dziecięcej wyobraźni.

 

Innym godnym uwagi wyborem mogą być tradycyjne lektury dla dzieci jak Czerwony Kapturek, Dzieci z Bullerbyn, Świnka Pepa czy Pipi Langstrumpf. Możesz też wybrać dla swojej pociechy mniej znane, ale równie lubiane bajki, jak zabawna seria opowiadań o Tomku Łebskim, przygody liska Fenka lub perypetie Pirata Rabarbara. Starsze dzieci z pewnością docenią serię książek o Harrym Potterze, książki Terry'ego Pratchetta czy przyrodniczą serię stworzoną przez Martynę Wojciechowską. Dodatkowym plusem jest także to, że większość książek i opowiadań czytana jest przez znanych aktorów jak Edyta Jungowska, Piotr Fronczewski czy Julia Kamińska.

Podaruj więc swojemu dziecku jeden z takich audiobooków. Zadbasz zarówno o jego czas wolny, jak i o mądre pobudzenie wyobraźni. Warto spróbować!

Konkurs Storytel

Weź udział w konkursie i wygraj wyjazd do Disneylandu...

...lub spotkanie z polską Mary Poppins!


Pragniesz odkryć magiczny świat Disneya? A może chcesz się spotkać z polską Mary Poppins u siebie w domu? Weź udział w najnowszym konkursie Storytel, daj się porwać wyobraźni i wygraj!

Wystarczą tylko trzy kroki:

1. Odsłuchaj specjalnie przygotowane 3 fragmenty audio i wybierz ten, który najbardziej pobudził twoją wyobraźnię.
2. Zainspiruj się wybraną historią audio i napisz krótkie opowiadanie (max. 600 znaków).
3. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Zabawa trwa do 29 września!


Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz TUTAJ.