Proste i uniwersalne zasady, jak wybierać produkty bankowe i na co zwracać uwagę

Lokata, konto osobiste, pożyczki, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie. Produktów bankowych jest cała masa, podobnie jak konkretnych reguł ich użytkowania. Ale jest też kilka uniwersalnych zasad, które po prostu trzeba znać - i się ich stosować!

Wybieraj tylko zrozumiałe produkty

Ta rada wydaje się banalna, ale i tak bywa, że się o niej zapomina. Nie masz zaufania do danej instytucji czy rozwiązania? Nie wchodź w to!

Jeśli podpisujesz jakąś umowę - przeczytaj ją! Jeśli czegoś nie rozumiesz - dopytuj pracownika banku (czy innej instytucji) do znudzenia, aż zrozumiesz! Jeśli nadal masz wątpliwości - skonsultuj umowę z prawnikiem. A jeśli na jakimś rozwiązaniu się nie znasz albo nie masz do niego zaufania (np. inwestycje na giełdzie, w waluty itd. - na zasadzie "znajomi poradzili/innym się udało - to może i ja spróbuję") - po prostu odpuść! Jest tyle innych, prostszych pomysłów na pomnażanie pieniędzy!

To samo z firmami. Wybieraj kontakt tylko z tymi najbardziej znanymi i zaufanymi - z bankami, towarzystwami funduszy inwestycyjnych itd. Nawet z firmami pożyczkowymi, jeśli chcesz. Ale tylko tymi, o których coś wiesz, które znasz. Sprawdzaj wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym, opinie w internecie, dopytuj znajomych! Zbyt wiele osób dało się wplątać w jakieś dziwne instytucje i straciło setki tysięcy złotych, oszczędności życia! Nie bądź kolejną ofiarą oszustów!

Otwórz bezpłatne konto w Getin Bank >>>

Nie ma zysków bez ryzyka!

Pamiętaj - choćby ktoś Cię przekonywał godzinami, że jakaś inwestycja jest bardzo bezpieczna i nie stracisz ani grosza, a możesz zarobić np. 15 proc. - nie daj się przekonać! Zbyt wiele osób dało się nabrać w niby bezpieczne inwestycje np. w złoto - które potem kończyły się ludzkimi dramatami.

Dlatego jeśli inwestujesz swoje oszczędności, najpierw sprawdź oprocentowanie bankowych lokat czy kont oszczędnościowych, albo obligacji skarbowych. To da Ci mniej więcej pojęcie co do rzędu wysokości odsetek, które dają dziś bezpieczne produkty finansowe. Obecnie to ok. 1,5-2 proc., w porywach (promocje) do 3-4 proc. To jest taki BEZPIECZNY poziom oprocentowania w skali roku.

Pamiętaj - nie ma ponadprzeciętnych zysków bez ryzyka. Jeśli chcesz zainwestować np. na giełdzie, albo w waluty, albo w dziesiątki innych aktywów, które mogą ci dać potencjalnie wysokie zyski - nie ma ochrony kapitału! Jeśli coś pójdzie nie tak - stracisz część albo i całość swoich pieniędzy!

Płać, wypłacaj i przelewaj z aplikacją mobilną Getin Bank >>>

Porównuj!

I trzecia kwestia - ograniczone zaufanie. Jeśli ktoś oferuje Ci rzekomo "najlepszą na rynku" lokatę, pożyczkę czy konto - po prostu to zweryfikuj!

Zrobisz to łatwo w kilka chwil. Są w internecie rankingi, są porównywarki finansowe - warto więc dokonywać wyborów nie na podstawie sloganów reklamowych czy zapewnień doradców, ale twardych liczb!

Niestety, mnóstwo osób spłaca wysokie odsetki na kredyty, a są przekonane, że zrobiły interesy życia. Mnóstwo osób dało sobie wmówić, że konto bankowe po prostu musi kosztować np. 15 zł miesięcznie, a tymczasem inni mają znacznie więcej możliwości za dużo niższe ceny. I tak dalej. Trzeba zestawiać ze sobą produkty i wiedzieć, co na rynku jest Standardowymi warunkami, a co faktyczną okazją.

Najważniejsze jest dokładne czytanie warunków dotyczących wybranego przez nas produktu. Starajmy się szukać takich opcji, które mają łatwe i przejrzyste zasady, przez co są o wiele bardziej przystępne i zrozumiałe. Sprawdźmy, czy dany produkt "pasuje" do nas - bo cóż z tego, że np. jakieś konto osobiste zdobywa laury na całym rynku ze względu np. na brak kosztów za obsługę w internecie i np. tanią obsługę za granicą, skoro tak naprawdę nadal robimy przelewy w oddziale banku, a w ostatnich 10 latach najdalej byliśmy w Zakopanem. Dobry produkt finansowy powinien być jak element puzzli, który pasuje do nas, a nie do którego mu musimy się dopasować!

Załóż lokatę na korzystnych warunkach w Getin Bank >>>

W kontekście łatwych, przejrzystych zasad - warto zwrócić uwagę choćby na Konto Proste Zasady w Getin Noble Banku. To przykład oferty, w której wszystko jest jasne i bez ukrytych warunków dodatkowych. Konto jest darmowe pod warunkiem zaledwie jednej płatności kartą lub BLIKIEM miesięcznie (a w wersji dla osób od 18 do 26 lat - nawet i tego warunku nie ma). Pozostałe najważniejsze sprawy - czyli m.in. wydanie i obsługa karty do konta, krajowe przelewy internetowe i mobilne Elixir czy wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce - są bezpłatne bez żadnych dodatkowych warunków.