Jak prosto i skutecznie oszczędzać? 5 zasad, którymi warto się kierować

Oszczędzanie to podstawa higieny finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo i płynność gotówki. Jak to robić skutecznie? Warto znać te zasady.

1. Wybierz cel oszczędzania

Oszczędzanie dla samego oszczędzania niestety rzadko się sprawdza. W takich sytuacjach - gdy brakuje nam motywacji i "frajdy" z rosnącej "kupki" oszczędności - często w końcu szybko wydamy pieniądze, które pozostawiliśmy na czarną godzinę. Przecież każdy wydatek może wydawać się właściwy, by wybrać oszczędności, co nie? Dlatego zanim przystąpisz do oszczędzania, skonkretyzuj, dlaczego chcesz to robić. Być może potrzebujesz pieniędzy na wkład własny na mieszkanie, a może chcesz sfinansować lepsze studia dziecka? Pamiętaj - że najważniejsze to mieć "poduszkę finansową" np. na wypadek utraty pracy albo choroby uniemożliwiającej zarobkowanie. To powinien być Twój pierwszy cel oszczędzania!

Załóż konto oszczędnościowe w Getin Bank i zabezpiecz potrzeby rodziny!

2. Odkładaj systematycznie, nieważne ile

Nawet niewielkie kwoty oszczędzane regularnie mają duże znaczenie. Dlatego nie zwlekaj i zacznij oszczędzać systematycznie choćby niewielkie kwoty. Trudno jednoznacznie poradzić "odkładaj minimum 30 zł tygodniowo" albo "miesięcznie przynajmniej 100 zł". Wszystko zależy od Twoich dochodów, poziomu wydatków, planu (ile pieniędzy na kiedy powinieneś uzbierać). Metodą prób i błędów po kilku tygodniach sam zobaczysz, ile możesz odkładać, żeby Twój budżet domowy się "dopinał". Najważniejsze jednak, żebyś wyrobił w sobie nawyk oszczędzania.

Otwórz bezpłatne konto w Getin Bank i skorzystaj z dodatkowych opcji

3. Wybieraj produkty, które rozumiesz

To bardzo ważne, by rozumieć produkty finansowe, z których się korzysta. Dzięki temu wiemy, jakich zysków oczekiwać z naszych oszczędności. Do najbardziej przystępnych należą konta oszczędnościowe oraz lokaty, chociaż te drugie wymagają już nieco zgromadzonego kapitału. Jeżeli do tej pory nie oszczędziłeś żadnej większej kwoty, zacznij od comiesięcznego czy cotygodniowego wpłacania ustalonej przez siebie kwoty na swoje konto oszczędnościowe. Dobrze jest ustawić tzw. zlecenie stałe, dzięki czemu konkretna kwota będzie automatycznie przelewana z konta osobistego na oszczędnościowego - Ty nawet nie musisz o tym pamiętać, a i tak oszczędzasz!

Załóż lokatę na korzystnych warunkach w Getin Bank - sprawdź, jakie to proste!

Oczywiście najlepiej, żeby konto oszczędnościowe dawało zarobić jak najwięcej. W tym momencie swoją uwagę warto zwrócić m.in. na rachunki w Getin Banku. Oprocentowanie sięga tu 3,5 proc. Poza "standardowym" kontem oszczędnościowym oraz kontem celowym jest też rachunek Skarbonka, który automatycznie odkłada na konto oszczędnościowe pewną drobną kwotę, kiedy płacisz kartą np. za zakupy.

4. Podziel pieniądze

Podziel pieniądze, którymi dysponujesz w danym miesiącu. Możesz zrobić to w głowie, arkuszu kalkulacyjnym czy na osobnych kontach osobistych. Takim sposobem zawsze będziesz wiedzieć, ile pieniędzy przeznaczasz na rachunki i opłaty, ile na zakupy spożywcze, ile np. na ubrania itp. To sprawdzony sposób - kontrolujemy wydatki i nie wydajemy więcej, niż powinniśmy. Ale tylko w jednym przypadku się sprawdzi - gdy w tym budżecie domowym będzie też pozycja "oszczędności"! To piekielnie ważne, żeby oszczędzanie wpisać do planu miesięcznego jako stały punkt. Myślenie "jak coś zostanie na koniec miesiąca, to oszczędzę" rzadko się sprawdza!

Płać, wypłacaj i przelewaj z aplikacją mobilną Getin Bank

5. Najpierw płać sobie

O tym właśnie mówi piąta zasada - oszczędzaj już na samym początku miesiąca (czy bardziej - zaraz po wpływie wynagrodzenia), a nie na jego końcu. Dzięki temu najpierw odłożysz pieniądze, które mają stanowić zabezpieczenie przyszłych celów i nie wydasz ich na mniej potrzebne rzeczy czy chwilowe przyjemności. Taka dyscyplina pozwala wprowadzić nawyk regularnego i świadomego budowania zaplecza finansowego. Chodzi przecież o to, żebyśmy to my kontrolowali nasze pieniądze, a nie żeby one kontrolowały nas!