Jak oszczędzać nie mając za dużo środków? To możliwe

Bezpieczeństwo finansowe to coś, na czym zależy każdemu z nas. Podstawą jest skuteczne oszczędzanie, dzięki czemu w nagłych przypadkach będziemy mieć zapewnioną płynność finansową. Podpowiadamy, jak zacząć, gdy nie mamy za dużo środków finansowych.

Dlaczego warto oszczędzać?

Odpowiedź na to pytanie będzie dla każdej osoby nieco inna, ale najważniejszą funkcją, jaką spełniają oszczędności jest zapewnienie nam bezpieczeństwa finansowego. Chyba każdy chce mieć jakieś oszczędności. Dają one po prostu poczucie bezpieczeństwa - gdy ma się jakieś pieniądze na "czarną godzinę", niespodziewane wydatki, "zaskórniaki" na wypadek choroby czy utraty pracy, o oszczędnościach - żyje się zupełnie inaczej. Nie mówiąc już o możliwości spełniania swoich marzeń czy zabezpieczeniu na emeryturę. Jak zacząć, kiedy nie mamy za dużo środków?

Otwórz bezpłatne konto w Getin Bank i skorzystaj z dodatkowych opcji >>>

Budowanie oszczędności powinno być dla nas takim samym nawykiem, jak poranne ćwiczenia, zdrowe odżywianie czy regularne badania okresowe. Tyle, że jeśli ktoś zarabia dużo - jest to łatwiejsze. Trudniej się za to wziąć, gdy często żyjemy "od pierwszego do pierwszego".

Oczywiście można mówić o zmianie pracy, próbie dorabiania sobie, ale jednak -- doba jest po prostu za krótka. Jak odkładać z tego, co mamy w tej chwili? Można spróbować kilku sposobów na zbudowanie chociaż niewielkich oszczędności. Nawet kilkaset złotych czy np. 2-3 tysiące, to już coś!

Załóż lokatę na korzystnych warunkach w Getin Bank >>>

Można sprawdzić konta oszczędnościowe z opcją automatycznego oszczędzania, oferowane przez niektóre banki, m.in. Getin Bank. Tutaj klienci mogą skorzystać z konta oszczędnościowego Skarbonka. Na czym ono polega? Za każdym razem, gdy zapłacisz kartą do rachunku osobistego, kwota zakupu zostanie zaokrąglona (do pełnym 1, 5 lub 10 zł - jak ustalisz) i ta drobna kwota wynikająca z "zaokrąglenia" trafi automatycznie na konto oszczędnościowe Skarbonka. Przykładowo, jeśli zapłacisz za zakupy np. 17 zł, to z Twojego konta zejdzie 20 zł. Te dodatkowe 3 złote trafią na konto Skarbonka. Dzięki temu będziesz oszczędzał, nawet o tym nie myśląc.

Warto sprawdzić przez 1-2 miesiące, czy ten system działa - czy mimo odkładania budżet domowy jakoś się dopina. Jeśli tak, super! Jeśli nie, to pieniądze zawsze są blisko, na odległość jednego przelewu (a te z konta oszczędnościowego na osobiste, w tym samym banku, idą wszak błyskawicznie!). Więc można orzec, że eksperyment się nie udał, i w razie potrzeby wypłacić środki z konta oszczędnościowego.

Tak samo można spróbować z odkładaniem od razu, raz w miesiącu, jakiejś kwoty - choćby 50 zł. Jeśli uda się do kolejnej wypłaty domknąć budżet, świetnie! Jeśli nie, trudno, wypłaci się pieniądze z rachunku oszczędnościowego, to chwila! Warto jednak po prostu spróbować!

Jeśli ktoś dużo korzysta z gotówki, można spróbować także sposobu ze słoikiem, do którego zawsze wrzuca się np. wszystkie monety, albo tylko 5-złotówki, albo tylko 1- albo 2-złotówki (to już zależy od pomysłu i możliwości). Niektórzy potrafią w ten sposób odłożyć mimochodem w drobniakach nawet ponad tysiąc złotych miesięcznie! A oczywiście, jeśli pieniędzy na bieżące wydatki będzie brakować, można ze "skarbonki" zawsze podebrać.

Jakie instrumenty finansowe wybrać na początek?

Jeżeli do tej pory nie oszczędzaliście, to najlepiej zacząć na koncie oszczędnościowym. To prosty instrument finansowy, który nie wymaga od nas dużej znajomości rynku finansowego ani dużego wkładu finansowego. Zawsze należy szukać rozwiązań, które mają jasne i przejrzyste zasady. Konto oszczędnościowe jest opcją bezpieczną i łatwo dostępną. Bez trudu można z niego także wyciągnąć pieniądze, jeśli zajdzie nagła potrzeba, np. będziecie potrzebować większej kwoty na leczenie kogoś bliskiego. Jednocześnie oprocentowanie konta oszczędnościowego chroni pieniądze przed inflacją, dlatego jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie niż trzymanie pieniędzy na koncie osobistym. Kiedy już zgromadzimy większą kwotę, możemy "włożyć" je np. na lokatę terminową. Ciekawe oferty na rynku - zarówno lokat jak i kont oszczędnościowych - ma Getin Bank.

Załóż konto oszczędnościowe w Getin Bank i zabezpiecz potrzeby rodziny

Warto jednak pamiętać, że w razie potrzeby lokatę trzeba zerwać, a powrót pieniędzy na konto osobiste może potrwać (jeśli trafimy na weekend czy święta) nawet kilka dni. Poza tym zrywając lokatę zwykle tracimy wszystkie odsetki. Dlatego zawsze warto jakąś sumę na bardzo pilne, niespodziewane wydatki, trzymać bliżej - na koncie oszczędnościowym.