Jak wybrać pierwsze mieszkanie? Na co zwracać uwagę przeglądając oferty i jak sfinansować zakup?

Wybór pierwszego mieszkania, a następnie wzięcie kredytu hipotecznego to nie lada wyzwanie. Przeglądanie ogłoszeń, kompletacja dokumentów, wybór banku, na końcu przygotowanie i złożenie wniosku wymagają od nas dużego zaangażowania. Jak sobie z tym poradzić?

Pierwsze mieszkanie wywołuje ekscytacje. Choć sam proces wyboru nie jest prosty, to meblowanie, wybieranie dodatków, a na końcu odbieranie kluczy mogą wywołać prawdziwą radość.  

Pierwsze mieszkanie

W wyborze najlepszego mieszkania i wzięciu kredytu hipotecznego mogą nam pomóc specjaliści. Home Broker i Open Finance to znawcy rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. W czasie jednego spotkania są w stanie podpowiedzieć, na jakie mieszkanie będzie nas stać i podrzucą przy okazji kilka ciekawych propozycji nieruchomości. Ekspert z Open Finance opowie o możliwościach wzięcia kredytu hipotecznego.

Rynek pierwotny i wtórnyRynek pierwotny i wtórny iStock iStock

Rynek pierwotny i wtórny

Na rynku dostępnych jest mnóstwo nieruchomości . Do wyboru są zarówno te z rynku wtórnego , jak i pierwotnego. W przypadku tych drugich istnieje obawa, że te najlepiej zlokalizowane szybko się sprzedadzą. Warto więc skorzystać z porad eksperta z Home Broker . Najważniejszym elementem wyboru pierwszego mieszkania jest oczywiście cena. Zanim zaczniemy poszukiwania, zorientujmy się na jakie mieszkanie nas stać. W tym celu trzeba wyliczyć zdolność kredytową. Oblicza się ją na podstawie zatrudnienia, dochodów, wydatków, zobowiązań finansowych i osób pozostających w gospodarstwie domowym. Rata kredytu nie powinna przekraczać 30% naszego miesięcznego wynagrodzenia.

Dodatkowe opłaty

Przeglądając i analizując ogłoszenia trzeba wziąć pod uwagę lokalizację nieruchomości , metraż, stan mieszkania (jeśli to rynek wtórny), dodatkowe pomieszczenia, które będą do naszej dyspozycji: miejsce parkingowe, komórkę lokatorską, parking dla gości. Często wymagają dodatkowej dopłaty.

Wybór mieszkań jest ogromny. Warto jego wartość dostosować do naszych realnych możliwości finansowych. Najlepiej w tym celu skontaktować się z ekspertem, który rynek zna jak własną kieszeń.