Jak liczy się zdolność kredytową? Czy łatwo jest dostać kredyt hipoteczny?

Na temat kredytów hipotecznych krążą legendy. Jedni mówią, że zaciągniecie takiego zobowiązania wymaga sporo zachodu, inni że to proste. Prawda jest taka, że wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. Jak ją obliczyć?

Mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę. Większość Polaków zaciąga kredyt hipoteczny i spłaca go przez kolejne 20 - 30 lat życia. Zanim jednak go dostaniemy powinniśmy skompletować dokumenty i zorientować się w naszych możliwościach finansowych. Z pomocą mogą przyjść nam eksperci z Home Broker i Open Finance którzy pomogą w obliczeniach, a przy okazji podsuną propozycje mieszkań.

Na naszą zdolność kredytową składa się kilka czynników. W trakcie obliczeń należy wziąć pod uwagę wszystkie nasze dochody i zobowiązania. Jeśli o czymś zapomnimy, może się okazać, że nasze środki nie są wystarczające i przy okazji jeszcze bardziej się zadłużmy, a w konsekwencji możemy stracić mieszkanie.

Wymagania kredytu hipotecznegoWymagania kredytu hipotecznego iStock iStock

Zatrudnienie

Podstawę stanowi zatrudnienie i jego warunki. Na naszą korzyść wpływa umowa na czas nieokreślony, staż pracy i dodatkowe zarobki. Im więcej tym lepiej. Jeśli zamierzamy wziąć kredyt z małżonkiem, albo jakąkolwiek inną osobą pod uwagę należy wziąć warunki zatrudnienia obu osób.

Wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia dominuje wartość raty kredytu hipotecznego . Im więcej zarabiamy, tym wyższe raty jesteśmy w stanie spłacać. Do naszego zobowiązania doliczamy oczywiście dodatkowo marżę banku. Bierzemy także pod uwagę długość kredytowana. Rata kredytu powinna wynosić około 30 % naszego miesięcznego dochodu, pod warunkiem, że nie mamy innych zobowiązań. Dla przykładu przy dochodach sięgających 5000 złotych możemy uzyskać kredyt w wysokości 338.000 złotych nasza rata powinna wynosić 1500 złotych.

Oczywiście do każdej sytuacji bank podchodzi indywidualnie. Warto więc przeanalizować wszystkie dostępne opcje, a także poradzić się ekspertów.